Главная » Бухглатерські новини » Бухоблік благодійної допомоги КНП: банк проведень

Бухоблік благодійної допомоги КНП: банк проведень

Для встановлення взаємовідносин з благодійником необхідно розпочати з письмового підтвердження бажання обох сторін приєднатися до благодійної акції.

Фізособи-благодійники можуть висловити своє бажання передати допомогу, подавши заяву довільної форми, в якій вказують на мету передачі коштів або перелік майна, які вони надають.

Юридичні особи врегулюють передачу допомоги за допомогою договору дарування чи пожертвування (відповідно до статті 717 Цивільного кодексу України; ЦКУ). У чому полягає відмінність? Договір пожертвування передбачає цільове використання майна, яке передає благодійник бенефіціару-отримувачу. Договір дарування не містить такої вимоги. Предметом договору дарування (пожертвування) може бути як рухоме майно, включаючи кошти та цінні папери, так і нерухомість (відповідно до статті 718 ЦКУ). Укладання договорів здійснюється у письмовій формі, за винятком правочинів, які повністю виконуються сторонами в момент їх укладання (відповідно до статті 206 ЦКУ). Під час передачі нерухомості слід укласти договір із використанням нотаріального посвідчення.

Для фізичної особи, яка надає допомогу, необхідно скласти акт в довільній формі, проте включаючи всі обов’язкові реквізити первинного документа, згідно зі статтею 9 Закону про бухгалтерський облік. Складання акта здійснюється комісією, призначеною розпорядженням керівника комунального некомерційного підприємства (КНП), в присутності благодійника. Отримані матеріальні цінності і основні засоби, які були передані в дар, але не супроводжувалися підтвердними документами, комісія оцінює на основі їх справедливої вартості, згідно з пунктом 12 НП(С)БО 9 “Запаси” і пунктом 10 НП(С)БО 7 “Основні засоби”.

Щодо отримання допомоги від юридичної особи, то оформлення документів повинно здійснюватися в залежності від виду наданої допомоги:

Бухгалтерський облік благодійної допомоги залежить від:

  • Цільової чи неконкретної природи допомоги;
  • Форми отримання – готівка, запаси, основні засоби, роботи, послуги.
компания Фактория-Киев 1

Облік цільової благодійної допомоги

Бухгалтерський облік отриманої благодійної допомоги виконується наступним чином. Кошти, що отримані для конкретної мети, класифікуються як цільове фінансування. Для обліку використовується рахунок 48 “Цільове фінансування і цільові надходження”, а також його субрахунки:

  • 483 “Благодійна допомога” – якщо установа є платником ПДВ;
  • 484 “Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень” – якщо медичний заклад не є платником ПДВ.

Не включайте цільові кошти безпосередньо до доходів. Почекайте на підтвердження отримання коштів та виконайте умови фінансування (відповідно до пункту 16 Податкових стандартів бухгалтерського обліку 15 “Дохід”). Збільшуйте доходи у періоди, коли ви витрачаєте гроші на виконання умов фінансування (відповідно до пункту 17 Податкових стандартів бухгалтерського обліку 15).

Якщо отримані кошти від благодійника призначені для придбання оборотних активів, таких як виробничі запаси, матеріально-технічне забезпечення, роботи та послуги, використані для певних цілей, збільшіть інші операційні доходи (субрахунок 718 “Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів”) в періоді, коли ви виконуєте витрати, пов’язані з придбанням цих оборотних активів.

Слід зауважити, що за придбані товари, роботи, послуги, КНП, яке є платником ПДВ, отримує податковий кредит на підставі податкової накладної, зареєстрованої у Єдиному реєстрі податкових накладних (відповідно до пункту 188.1 Податкового кодексу України; ПКУ). Якщо придбані активи з ПДВ призначені для використання у операціях, звільнених від ПДВ, нарахуйте компенсаційне податкове зобов’язання з ПДВ (згідно з пунктом 198.5 Податкового кодексу України). Оскільки під час придбання відомо про пільгове використання товарів, робіт, послуг, включіть суму ПДВ до початкової вартості придбаних активів.

Бухгалтерські проводки благодійної допомоги

Приклад 1: Цільовий благодійний внесок безготівковими коштами для закупівлі запасів
Комунальний медичний заклад — платник ПДВ отримав від юридичної особи на банківський рахунок благодійну допомогу для придбання адреналіну для кардіологічного відділення у розмірі 240 000 грн., включаючи ПДВ. Протягом місяця при наданні медичних послуг, звільнених від оподаткування ПДВ, було використано ліки на суму 140 000 грн.

Якщо Комунальне Некомерційне Підприємство (КНП) отримує благодійну допомогу у формі виконання робіт або надання послуг, у цьому випадку немає підстав для врахування доходів та витрат. Оскільки роботи та послуги надаються безкоштовно, їхню вартість неможливо точно оцінити. Існує ризик того, що контролери розглядатимуть такий сценарій як використання доходів для цілей, відмінних від тих, що передбачені установчими документами. Це може бути підставою для виключення КНП з Реєстру некомерційних організацій, нарахування податкових зобов’язань з податку на прибуток, штрафних санкцій та пені (п. 133.4.4 Податкового кодексу України). Тому слід домовитися з благодійником про реальну вартість робіт чи послуг та зазначити її в акті виконаних робіт (наданих послуг).

Забезпечте фінансову стабільність свого бізнесу! Замовте бухгалтерську консультацію та досягніть фінансового успіху сьогодні!

Бухоблік благодійної допомоги: банк проведень

“Фінансування капітальних інвестицій Вагомою допомогою передбачає визнання цільових коштів як доходу протягом періоду корисного використання основних засобів, ураховуючи нараховану амортизацію з цих об’єктів згідно з пунктом 18 Національного стандарту (стандарту) бухгалтерського обліку 15. Суму витрачених цільових коштів, пов’язаних з тривалим використанням основних засобів, відображають на рахунку 69 “Доходи майбутніх періодів”. Щомісячно визнають дохід звітного періоду у величині нарахованої амортизації через субрахунок 745 “Дохід від безоплатно отриманих активів”. Отримані основні засоби підлягають звичайній амортизації за методом, визначеним у бухгалтерській політиці Компанії. Важливо зазначити у наказі керівника строк корисного використання, ліквідаційну вартість та призначення об’єкта.”

Бухоблік благодійної допомоги: банк проведень

Бухоблік благодійної допомоги: банк проведень

Бухгалтерський облік нецільової благодійної допомоги

Некеровані пожертвування та пожертвування без чітко визначених умов та призначення надходять до некомерційних підприємств у формі готівки та майна.

Часто некомерційні організації отримують грошові кошти від фізичних та юридичних осіб. Згідно з правилами, підприємства можуть проводити готівкові операції протягом дня за певними умовами:

  • з іншими юридичними особами — сумою до 10 тисяч гривень;
  • з фізичними особами — сумою до 50 тисяч гривень (згідно з пунктом 6 розділу II Положення № 148).

Але ці обмеження не поширюються на благодійну допомогу та вільні пожертвування (згідно з пунктом 8 розділу II Положення № 148).

Суму отриманих коштів чи майна без конкретно визначених цілей використання в бухгалтерському обліку на дату отримання активів слід включити до “інших операційних доходів” (підрахунок 718). У випадку некерованих пожертвувань не потрібно відображати надходження та використання коштів через рахунок 48.

компания Фактория-Киев 2

Бухоблік благодійної допомоги: банк проведень

Нецільова допомога може включати й отримання необоротних активів. Отримані активи реєструйте як безоплатно одержані на субрахунку 424 “Безоплатно отримані необоротні активи“. При цьому основні засоби підлягають амортизації відповідно до загальних правил. Важливо враховувати, що якщо отриманий безоплатно актив приносить економічні вигоди протягом декількох звітних періодів, то доходи визнаються пропорційно та регулярно в тих періодах, коли ці вигоди реалізуються, наприклад, через нарахування амортизації (відповідно до пункту 21 НП(С)БО 15).

Розмір загального доходу, що потрібно визнати, дорівнюватиме справедливій вартості безоплатно отриманих необоротних активів. Отже, разом із нарахуванням амортизації, зменшуйте залишок рахунку додаткового капіталу та фіксуйте інші доходи на підрахунку 745.

Бухоблік благодійної допомоги: банк проведень

Облік гуманітарної допомоги ЗОЗ

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва.

Гуманітарну допомогу отримують юридичні особи, які були зареєстровані у Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги за рішенням Кабінету Міністрів України. Це включає:

  • Підприємства громадських організацій, установлені для осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, а також установи, організації, які фінансуються з державних бюджетів, за уповноваженням відповідних державних установ;
  • Благодійні організації, що були створені відповідно до законодавства України про благодійну діяльність та благодійні організації;
  • Громадські організації, такі як організації для осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, Товариство Червоного Хреста України та його обласні філії, а також організації, що мають статутно закріплену екологічну, оздоровчу, аматорську, спортивну, культурну, освітню та наукову діяльність;
  • Релігійні організації, які пройшли реєстрацію відповідно до законодавства про свободу совісті та релігійні організації;
  • Установи реабілітації для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають ліцензію на надання реабілітаційних послуг, незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форми власності (відповідно до статті 1 Закону № 1192).

Полегшіть бізнес із нашими бухгалтерськими послугами. Гарантія точності та фінансової прозорості. Зв'яжіться з нами сьогодні!

Отже, для безпосереднього отримання гуманітарної допомоги від постачальника, медичному закладу потрібно внести свої дані в Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги.

Медичні комунальні некомерційні підприємства (КНП) отримують гуманітарну допомогу, включаючи ту, яка поступає з-за кордону, через органи місцевого самоврядування, які є засновниками та відокремленими одиницями отримувачів цієї допомоги.

Важливо зауважити, що під час введення воєнного стану, Кабінет Міністрів України надав можливість особам, які збирають благодійну допомогу від фізичних та юридичних осіб – резидентів та нерезидентів, для потерпілих внаслідок бойових дій, не проводити облік такої допомоги і не подавати звіти відповідно до загальних правил (згідно з постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності щодо благодійної допомоги” від 5 березня 2022 року № 202, яка набула чинності з 6 березня 2022 року).

Обліковуємо гуманітарну допомогу медикаментами

Облік благодійної допомоги ЗОЗ

Медичний заклад може отримувати благодійну допомогу (пожертви) від будь-якого донора, резидента чи нерезидента, навіть без державної реєстрації. Підставою для отримання пожертви є написаний лист-звернення до благодійника. Медикаменти слід внести до обліку на підставі акта надходження благодійної допомоги у формі, яка має необхідні деталі та реквізити первинної документації. Допомога може бути спрямованою на конкретну мету або непризначеною. Тип допомоги визначається благодійником.

Обліковуємо благодійну допомогу медикаментами

Чи можуть бути благодійні надходження нецільовими: думка контролерів

Обліковий процес доходів та витрат у медичних закладах регулюється НП(С)БО 15 та НП(С)БО 16 “Витрати” і включає загальні принципи, які також застосовуються до комунальних неприбуткових підприємств. Згідно облікових правил, благодійні пожертвування розділяються на цільові та нецільові, що збільшують загальний дохід медичного закладу. Цей підхід може призвести до ситуації, коли доходи перевищують, дорівнюють або менше витрат. Але ця нерівність не загрожує статусу неприбуткового закладу.

Законодавство не обов’язково вимагає рівності між доходами та витратами, а перевищення доходів над витратами не є підставою для виключення медичного закладу з Реєстру неприбуткових установ та організацій (згідно листа ДПС від 16.10.2019 № 784/6/99-00-07-02-02-15/ІПК). Головна умова полягає у тому, що доходи від нецільових благодійних внесків мають бути використані для утримання неприбуткової організації або фінансування напрямків діяльності, які визначені установчими документами неприбуткового закладу (згідно з пунктом 133.4.2 Податкового кодексу України).

Оскільки в облікових стандартах та роз’ясненнях відсутні спеціальні вказівки щодо обліку благодійної допомоги для неприбуткових закладів, це може становити певну складність. Деякі податкові органи рекомендують визнавати всі надходження як цільові (“Вісник. Офіційно про податки” № 4/2018, № 8/2017), щоб доходи та витрати у фінансових звітах неприбуткового закладу співпадали. Однак, ця думка не відображена в Податковому кодексі України чи Законі про звітність. Такий підхід може суперечити нормам бухгалтерського обліку, оскільки оподаткування прибутку визначається на основі бухгалтерських даних. Аналогічні правила застосовуються і до неприбуткових закладів.