Що важливо знати про РРО для ФОП у 2023 році
РРО – це програмно-апаратний комплекс, для реєстрації касових операцій, при цьому він фіксує проведення розрахунку та забезпечує зберігання інформації про операцію. Сучасні РРО для ФОП забезпечені додатковим модемом, що дозволяє передавати інформацію безпосередньо на сервер податкової інспекції. Гні у свою чергу складає баланс між операціями та сплаченими податками на підставі цієї інформації.
Усі реєстратори мають бути відповідним чином поставлені на облік у ДПІ. Апарату надається фіскальний номер, він має бути поставлений на облік, опломбований.
Кому необхідний касовий апарат для ФОП
Реєстратори операцій використовують у галузі торгівлі, надання послуг, громадського харчування. Незалежно від форми оплати продавець повинен видати покупцю чек, для цього використовується фіскальний реєстратор.
Під час продажу товарів через інтернет продавець повинен зафіксувати продаж через РРО, а чек покупцю передати в електронному вигляді або на паперовому носії у місці передачі товару покупцю. Окрім хостингу та продажу доступу до інтернет-ресурсів.
ПТКС – автомати прийому платежів готівкових платежів чи оплату карткою. Вони також зобов’язані реєструвати продаж через РРО, з видачею чека. Це стосується й банківських автоматів.
Кому не обов’язковий ПРРО/РРО
Є певна група суб’єктів підприємницької діяльності, яка встановлюватиме РРО, яким необов’язково. Це:
- Перша група оподаткування.
- друга група, у разі коли розрахунок за комерційні операції вони отримують виключно за безготівковим розрахунком через банківський рахунок.
- ФОП, що працюють у селах. При цьому їх виторг повинен перевищувати 167 хв. заробітних плат, а це 1118900 грн. Вони не торгують в одному будинку разом із товарами під акцизом. Чи не торгують в інтернет. І ще, якщо сільрада, чи ОТГ не ухвалювала рішень про обов’язкову торгівлю через РРО
Що важливо знати про РРО для ФОП 1 групи
Для підприємців першої групи оподаткування використання РРО не є обов’язковим. Головне, щоб при цьому було дотримано умови неперевищення підприємцем річного доходу більш ніж 167 мінімальних заробітних плат, або 1188900 грн. Тоді для РРО для ФОП цієї групи не потрібно.
Що важливо знати про РРО для ФОП 2 групи
З січня 2022 року закон зобов’язує підприємців на другій групі оподаткування обов’язково використовувати РРО або ПРРО для виконання розрахунково-касових операцій з клієнтами. Є один виняток – апарат можна не встановлювати, якщо покупець розраховується за безготівковим розрахунком на рахунок продавця. Він може це робити через касу банку, онлайн-банкінг або інші сервіси переказу грошей.
ПРРО/РРО для ФОП 3 групи
Повністю всі суб’єкти повинні встановити РРО щодо касових операцій. Відповідно до закону України про РРО для ФОП 2023 року винятком можуть бути лише групи суб’єктів, які зазначені окремо у Постанові Кабінету Міністрів. До 01.01.22 усі підприємці мали підготувати, якщо потрібно перебудувати свої операційні процеси бізнесу, пропрацювавши зручну для себе систему. Визначити, який РРО встановити, яку облікову програму вибрати. Слід зважити, що для розрахунку банківською пластиковою карткою так само потрібно РРО для ФОП.
Сума податку третьої групи розраховується з отриманого підприємцем доходу. Ліміт, встановлений для третьої групи, дорівнює 7 818 900 грн.
Варіанти програмних РРО та ПРРО у 2023 році
Існує кілька видів реєстраторів. Є апаратні реєстратори як відокремлений пристрій. Можуть бути програмними як додаток до пристрою. Залежно від виду діяльності можна вибрати собі найбільш підходящий.
Апаратний реєстратор є спеціальним обладнанням для проведення касових операцій. Найчастіше їх використовують супермаркети. Апаратні у свою чергу можна поділити:
- Каси у різноманітному вигляді. Вони дають змогу роздрукувати чек, перевірити залишки, вести облік товарів. Від інших пристроїв вони автономні, для їх роботи не потрібно комп’ютер. Асортиментний перелік товару вноситься безпосередньо на диск пристрою, програмується вручну, використовується підприємствами з невеликою кількістю чеків на день та асортиментом товарів. До них відносяться ще перші касові апарати для ФОП.
- Фіскальний реєстратор. Пристрій по суті, що представляє більше принтер. Реєстратор обмінюється інформацією з комп’ютером, на якому знаходиться вся інформація про товари.
- Портативний варіант касового апарату для ФОП. Невеликий пристрій, який може друкувати чеки, завантажується з комп’ютера. Використовується для виносної торгівлі.
- ПРРО – програмний РРО для ФОП – програма, яку можна встановити на пристрій, як звичайна програма для телефону. Насамперед ПРРО немає фіскальної пам’яті. Він не зберігає в собі стислих файлів за торговими операціями. Програмний реєстратор зв’язується із сервером податкової інспекції. Там відбувається зберігання чека. Роздрукувати чек можна, якщо приєднано принтер до нього, або написати запит на електронну пошту або месенджер.
ПРРО використовують замість традиційної каси, всю його буде видно в електронному кабінеті платника.
Реєстрація касового апарату ПРРО – алгоритм роботи:
Для реєстрації ПРРРО потрібно зробити лише чотири кроки:
- Визначити відповідне програмне забезпечення.
- Заповнити та надати в інспекцію форму 20-ОПП, щоб зареєструвати користувача.
- Оформити отримання електронного підпису касира, провести його реєстрацію у податковій інспекції.
- Заповнити та надати форму 1-ПРРО, на присвоєння фіскального номера апарату.
- Існує безліч сервісних організацій, які готові надати своє програмне забезпечення: ФОП коса, Е-чек, ТоргСофт та інші.
Штрафи за відсутність РРО для ФОП 2023
Штрафні санкції за відсутність РРО для ФОП 2023 на період повномасштабного вторгнення можуть застосувати тільки до тих продавців, які торгують підакцизними товарами.
Але треба знати, чого вимагає закон. За торгівлю без РРО можуть накласти штрафні санкції у сумі, що дорівнює 100% проданих товарів. Якщо таке порушення буде зафіксовано повторно, це вже коштуватиме 150% від суми.
Не використання контрольної стрічки коштуватиме підприємцю 510 грн. або 30 НМДГ (неоподатковуваних доходів громадян). Якщо продано підакцизний товар, попередньо не запрограмовано в апарат — штраф 300 НМДГ, або 5100 грн.
Не подання звітів перевіряльникам – 30 НМДГ. Відсутність документів та продаж товару, не поставленого на облік – штраф дорівнює сумі всього неврахованого товару, але мінімум 170 грн. Неправильне використання розрахункової книги можуть покарати на 50 НМДГ або 850 грн.