Главная » Бухгалтерські послуги » Схеми головних бухгалтерів-шахраїв

Схеми головних бухгалтерів-шахраїв

Головний бухгалтер – посада, яка рідко асоціюється з шахрайствами. Але як би не було прикро за професію, зустрічаються і нечисті на руку співробітники. Більшість власників не дотримуються заходів щодо матеріальної відповідальності бухгалтерів. І тому ігнорують підписання необхідних посадових інструкцій і наказів по підприємству.

Дії бухгалтерів-шахраїв найчастіше залишаються безкарними через те, що вони занадто багато знають про справи компанії.

Тому керівники, в разі виявлення всіх видів зловживань з боку головбухів, намагаються зробити все можливе, щоб розлучитися по-тихому.

Рідкісні справи доходять до суду. Але тим не менше ці прецеденти все-таки є. Наведемо кілька найпоширеніших прикладів посадових зловживань.

1. Безготівкові платежі. Керівник дає розпорядження провести оплати. Але як правило, система безготівкових платежів «клієнт-банк» знаходиться в руках головного бухгалтера. І він може оплачувати через неї особисті рахунки.

Приклад: в процесі експертизи бухгалтерського обліку компанії за попередній період ми виявили операції, які викликали сумніви з об’єктивних причин. Фірма придбала 10 пластикових вікон, які значилися в обліку, але не були списані.

Коли керівнику було поставлено питання, на який об’єкт списувати вікна, він дуже здивувався. Оскільки ніяких вікон не купував. Виявилося, що їх придбала і благополучно встановила в своєму будинку головний бухгалтер. Крім того, були куплені шпалери і штукатурка.


2. Бухгалтер виводить безготівкові гроші через підставних ФОП. Підстави: на оплату маркетингових, інформаційних та інших послуг.

Приклад. Бухгалтер перевела гроші підставного ФОП – нібито за маркетингові послуги, тому що керівник щомісяця вимагав оборотно-сальдову відомість за рахунками 63 (розрахунки з постачальниками), рахунки 36 (розрахунки з покупцями) для контролю заборгованості. Весь надходження та витрачання коштів, що надходять через банк, відбивається в кореспонденції з цими рахунками.

Платежі «підставного» ФОП в обліку бухгалтер проводила відразу на витрати, що не враховуються для цілей оподаткування. Минаючи рахунки-кореспонденти, про які говорилося вище.

В результаті керівник не міг проконтролювати призначення таких платежів і контрагента, який їх отримував. Це було зроблено спеціально: якби бухгалтер показала перерахування коштів ФОП, як це необхідно – по кореспонденції рахунків, то тоді б керівник побачив його в списку контрагентів і заборгованостей по оплатах. І міг би виявити «підозріле» перерахування.

3. Бухгалтер перераховує зарплату на підставних осіб.

Приклад. Бухгалтер формує списки на перерахування заробітної плати, в які включені «мертві душі». Керівнику – в разі якщо він захоче проконтролювати нарахування зарплати, подаються інші списки.

Дані дії можна відстежити тільки після того, як будуть співставлені списки з «клієнт-банку» – з оборотно-сальдової відомістю по 66 рахунку.

У нас був приклад, в якому головний бухгалтер перераховувала зарплату протягом 3 років на чотирьох чоловік, яких керівник не приймав на роботу. Тим самим вона підвищувала свій заробіток до справедливої, на її думку, планки $ 2000 на місяць, при окладі в $ 800.

4. Авансові витрати

Приклади. Бухгалтер за готівкові кошти купує собі службовий телефон. Витрачені гроші відшкодовує собі, поклавши на зарплатну картку. Телефон числиться в обліку. Але потім бухгалтер оформляє документи, за якими він купує телефон у компанії за мінімальною ціною (в 10 разів менше реальної).

Ці операції можна попередити, якщо взяти контроль за здійсненням платежів в системі «клієнт-банк» або «інтернет-банк».
У цьому випадку будь-який платіж, який формує бухгалтер, керівник повинен підписувати. Однак найчастіше цього не роблять, так як довіряють бухгалтеру. Щоб перевірити стан бухгалтерського обліку Вашого підприємства можна звернутися до сторонньої організації для проведення аудиту.

guest
0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі