Звітність ФОП: види звітів, строки, штрафи
Підприємець може вибрати собі систему оподаткування: загальну чи спрощену (єдиний податок). За обсягом розмір звітності за однією та другою системою однакова. Нижче наведено перелік звітів, які необхідно здати підприємцю відповідно до своєї групи, із зазначенням змісту та крайніх дат для надання.
Які звіти складати ФОП на загальній системі оподаткування
Звітність ФОП на загальній системі оподаткування включає:
- Декларація про майновий стан та доходи (форма Ф2). Це звіт щодо сплачених ПДФО та військового збору, сплачені підприємцем лише за себе. Між звітний період – 1рік. Подається у сорокаденний строк з дня закінчення звітного місяця. Ця звітність ФОП подається незалежно від того, велася комерційна діяльність підприємцем, чи ні. Разом з доходами від підприємницької діяльності у ній зазначаються також інші доходи із зазначенням їх джерел, у тому числі іноземні. Якщо ФОП сам є найманим співробітником і отримує заробітну плату, він зобов’язаний вказати і отримуваний таким чином дохід та суму податків із нього, які заплатив роботодавець. З січня 2018 року дозволено враховувати амортизаційні витрати на кошти. Оновлена декларація містить спеціальні розділи.
- Декларація з оплати землі. Звіт про оплату земельного податку, оренду землі, включаючи всі форми власності. Періодичність подачі щорічно або 1 раз на місяць. Подається до 20 лютого цього року за минулий рік, або до 20 календарних днів, наступних за останнім днем місяця — при щомісячному звіті.
Подається, у тому разі, коли підприємець для своєї комерційної діяльності орендує ділянку землі (у тому числі і на спрощеній системі оподаткування). Для звіту із земельного податку та для звіту з оренди землі використовується та сама форма.
Які звіти складати ФОП на спрощеній системі оподаткування 3 група
Звітність ФОП на спрощеній системі – це подання податкової декларації.
Включає інформацію про сплату єдиного податку. Подається щокварталу. Крайній термін подання сорок календарних днів після закінчення попереднього кварталу.
У разі, коли підприємець не отримував доходів, звітність ФОП із порожніми осередками можна не подавати. Але про всяк випадок краще це зробити, щоб не виникали додаткові питання у податкової.
У формі податкової декларації є три розділи, що відповідають формі оподаткування. Підприємець тієї чи іншої групи заповнює свій розділ.
Якщо підприємець орендує землю для її комерційного використання, додатково надає ще звіт по землі.
Які звіти складати ФОП на спрощеній системі оподаткування 1–2 група
Платники 1 та 2 групи подають податкову декларацію щодо сплати єдиного податку за один рік. Звіт річний, подається у строк шістдесят днів після закінчення року.
Яку звітність ФОП подають усі системи оподаткування
Річний звіт про суми доходу застрахованих осіб та суми внесення – форма Д-5. До нього входить інформація про сплачений єдиний соціальний збір, який підприємець платив за себе. Сюди не входять підприємці пенсіонери та інваліди, які отримують соціальні виплати, оскільки з 2017 року їх звільнено від сплати ЄСВ. Звітний період цього звіту один рік. Подається не пізніше сорока календарних днів від початку звітного періоду.
Яку звітність ФОП подають усі, хто використовує найману працю
Звітність ФОП 2023 року, якщо задіяна наймана праця, складається з:
- Форма 1ДФ – суми доходів та єдиний соціальний внесок, який на ці суми було нараховано. Включає суми ЄСВ, сплачені за співробітників. Подається один раз на квартал. Протягом сорока календарних днів із дня закінчення звітного періоду.
Коли найманим співробітникам не нараховувалися доходи, з них не було жодних відрахувань, то можна не надавати форму 1ДФ, якщо нарахування були, але за фактом не виплачувались – форму подавати обов’язково. Форма 4Д – звіт про доходи застрахованих працівників та суми на соціальне страхування. Подають ФОП 3 групи, ФОП на загальній системі оподаткування та 2 групі, які наймають співробітників. Робиться виходячи з ЄСВ, подається щомісяця. У двадцятиденний термін після закінчення попереднього місяця.
Штрафи за неподання звітності ФОП 2023
За те, що будь-яку звітність ФОП подано не вчасно – штраф 170грн.
За такого порушення, яке буде допущено протягом одного року, суму штрафу буде збільшено до 1020 грн.
Незважаючи на те, що звітність можна надати трьома способами, під час воєнних дій може виникнути ситуація, коли надати звіт немає можливості. В умовах військового стану підприємці звільняються від цих штрафів за умови підтвердження неможливості подання документів вчасно. Ця норма діє, якщо протягом шістдесяти днів від дня, коли можливість подання звітів відновиться, підприємець справно без порушень подає звіти.